29 Cze 22, 23:29 pm » Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

LeatherworkER

Autor Wątek: Cześć! Pytania początkowe  (Przeczytany 1685 razy)

Grzeniu

• Nowicjusz
  • *
  • Attack: 100
    Defense: 100
    Attack Member
Cześć! Pytania początkowe
« dnia: Maj 14, 2017, 18:31:32 18:31 »
Cześć,

Mam kilka pytań nieco bardziej szczegółowych, które zadam zanim jeszcze na serio rozpocznę przygodę ze skórą. Mam nadzieję, że odpowiednio je sformułuję, bo jeszcze nie do końca kojarzę słownictwo, np. części skóry, o narzędziach nie wspominając.

1. Najpierw, pierwszy* projekt, jaki chcę wykonać to prosta bransoletka na rękę, z raczej cienkiej skóry sklejonej/zszytej z dwóch warstw, tak by mizdra nie miała kontaktu ze skórą. Chciałbym na obydwu stronach wybić/wytłoczyć różne wzory tak, by dało się bransoletki używać obustronnie, zależnie od chęci. Zapięcie chciałbym wykonać z... zaszytych magnesów neodymowych. Boję się o siłę małych, cienkich magnesików przy dodatkowej, w sumie 2-3mm przeszkodzie ze skóry, ale mam nadzieję, że się uda. Jeżeli nie, to wykombinuję coś innego.

Pytanie brzmi, czy taki obustronny pasek - będzie wyginany w jedną i drugą stronę - zachowa swoją fakturę, czy będzie się marszczył od lewej strony i w wyniku użytkowania będzie brzydko pomarszczony z obudwu stron? Czy może uniknę tego zszywając go z obu stron bez użycia wkleju, żeby warstwy mogły choć trochę niezależnie od siebie pracować? Aha, szerokość paska szacuję na 1-2cm, raczej coś subtelnego.

2. Do szycia skóry używane są, z tego co dotychczas wywnioskowałem, inaczej wytwarzane nici - czy komuś obiły się o uszy nici fluorescencyjne do skóry? Temat na pewno odległy, ale zajawka w głowie, więc przelewam pytanie tutaj.

3. Literatura & praktyka - po przejrzeniu forum odnalazłem link do strony na chomiku z obszerną bazą książek, gdzieś obiło się o uszy forum leatherworker.net, więc źródła wiedzy są. Na początku planuję poznać się ze skórą w skali mikro - jakieś paski, portfele, zasobniczki (jak to nazywam, "proste piękno"): czy jest jakaś "must-read" pozycja, którą powinienem przeczytać zanim zaczną robić cokolwiek, czy mogę sobie powoli czytać różne pozycje (bo ogólnie oceniacie literaturę w branży dobrze) i mieszać je z pracą? Aha, chemia: ten temat wydaje mi się najtrudniejszy, stąd - czy przeczytać cały chemiczny dział na forum czy może jest jakaś fajna pozycja do przeczytania?

4. Zanim dowiem się z książek - w jakich warunkach przechowywać skórę nieobrobioną/niezabezpieczoną?

5. Znajdę gdzieś takie narzędzie poza juchcikiem? Szczerze powiedziawszy na Aliexpressie większość zestawów takich narzędzi ma pełno różnych wzorków, ale na zdjęciach nie widać płaskich, zakrzywionych głowni, do prostego cieniowania. A jeżeli chciałbym kupić kilka różnych sztuk z juchcika na raz, to wydatek jest dosyć spory.

6. Pierwsza skórka jaką sobie kupiłem, to ścinki z allegro za grosze. Okazało się, że to ścinki skóry do tapicerek i już pewnie wiecie jak wyglądał mój pierwszy kontakt ze skórą. Pytanie szybkie, bo podstawową różnicą między "moją" skórą, a tą, którą widzę w filmikach w internecie jest to, że panowie sobie bez problemu fazują brzegi, bo skóra jest twarda - u mnie skóra jest raczej miękka i rozciągliwa, przez co edge beveler jest póki co bezużyteczny, sama mizdra jest również ohydna. Pytanie, chyba retoryczne: mogę być spokojny, że skóra (bydlęca, garbowana roślinnie) z juchcika jest o niebo lepsza w obsłudze niż ta tapicerska? Czy to też kwestia grubości?

* dobra, pierwszy projekt to rękojeść dla pseudoszydła własnej konstrukcji. Szyta zwykłymi mocniejszymi nićmi (chyba są skręcane), dwoma zupełnie różnymi igłami i ze skóry tapicerskiej. Pomimo zerowego przygotowania, wyszło pierwsza klasa, ale to jeszcze nie to :) Parę fotek

Miłego poniedziałku,
Grzegorz
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2017, 18:34:12 18:34 wysłana przez Grzeniu »

MarcinB

• Doświadczony Skórorób
    Attack Member
    • Sklep dla skórorobów
Odp: Cześć! Pytania początkowe
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2017, 18:57:51 18:57 »
Cześć,

2. Trochę nici się naszukałem i nie natrafiłem na takie - ale tez jakoś specjalnie nie zwracałem uwagi. Mogę podpytać tu i tam :).
4. Skórę nalezy przechowywać w miejscu suchym i bez dostępu do słońca.
5. Uderzaj do mnie po narzędzia - te wybijaki co w juchciku moge załatwić za 32zł :).
6. Te ścinki to sa skóry garbowane chromowo - własnie największy problem jest przy obróce krawędzi. Skóra bydlęca garbowana roślinni ejest dużo lepsza jeśli chodzi o obróbkę. No i znowu zapraszam do mnie po skórę - gładka mizdra(w juchciku róznie :P ) - mikasklep.eu
Skóry garbowane roślinnie, chromowo. Skóry egzotyczne

http://mikasklep.eu/

Grzeniu

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
Odp: Cześć! Pytania początkowe
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2017, 19:13:14 19:13 »
5. Uderzaj do mnie po narzędzia - te wybijaki co w juchciku moge załatwić za 32zł :).
Szczerze powiedziawszy, obszukałem mikasklep i albo jestem ślepy, albo nie potrafiłem znaleźć tego, czego szukam. Chodzi mi o beveler, a najbliższe co w sklepie widziałem to bodajże pierścienie do wytłaczania ciągłego wzoru. Czy mówisz, żeby od ciebie zakupić je prywatnie? Jeżeli tak, to jaki rozmiar byłby dobry jako pierwszy? Chodzi mi o uzyskanie efektu podobnego do widocznego tutaj (youtube) - chyba to ma z 4mm i jakiś tam kąt pochylenia, jeżeli masz coś takiego, to pewnie się ukłonię : )

6. Te ścinki to sa skóry garbowane chromowo - własnie największy problem jest przy obróce krawędzi. Skóra bydlęca garbowana roślinni ejest dużo lepsza jeśli chodzi o obróbkę. No i znowu zapraszam do mnie po skórę - gładka mizdra(w juchciku róznie :P ) - mikasklep.eu
Tak zatem zrobię, wstrzymam się z juchcikowym zamówieniem.

Dzięki za odpowiedź!