20 Kwi 19, 02:57 am » Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

LeatherworkER

Autor Wątek: Zbieramy pytania do Q&A  (Przeczytany 784 razy)

Inth

• Administrator
  • Czeladnik
  • Attack: 117
    Defense: 108
    Attack Member
    • Nowe wzory stempli
Zbieramy pytania do Q&A
« dnia: Sierpień 31, 2017, 09:51:06 09:51 »
Witajcie

każdy kiedyś zaczynał i każdy czuł sie nie lada skonfundowany czytając o rożnych technikach i sposobach,
o tym czy to na to czy odwrotnie itd. Chcielibyśmy stworzyć wątek w którym odpowiemy na 20 najczęstszych pytań, które nurtowały was kiedy zaczynaliście ew wciąż nurtują. Celem tej akcji nie jest podanie na tacy jedynego ultimate poradnika jak robić, ale zmniejszenie lekkiego chaosu, który ma prawo pojawić sie w głowie początkującego skóroroba po przeczytaniu wielu rożnych postów z forum.

no to do dzieła :) podzielcie sie swoimi pytaniami.
“It is good to have an end to journey toward, but it is the journey that matters in the end.”

FB - Nowe wzory stempli i stemple na zamówienie

White_Wolf_PL

• Nowicjusz
  • *
  • Attack: 100
    Defense: 100
    Attack Member
Odp: Zbieramy pytania do Q&A
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 01, 2017, 00:21:04 00:21 »
Jak bardzo moczycie skórę do stempli, wyrzynania obrazków ?
Na YouTube jest sporo filmów, jedni moczą całą skórę, inni tylko gąbka zwilżają . Jakie są skutki przedawkowania wody? Jakie skóry (świńskie, bydlęce,kozie, egzotyczne), jak i ile moczyć do zdobienia?

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

sebastian.plum

• Skórorób
    Attack Member
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 03, 2017, 01:59:05 01:59 »
1. Jaki rodzaj, typ, grubość skóry na co;
2. Kolejność kładzenia chemii przy zwykłej obróbce skóry oraz przy modelowaniu z lakierowaniem całej skóry i malowaniu poszczególnych elementów;
3. Narzędzia podstawowe do obróbki i do modelowania oraz (uwaga gówno-burza) zalecanie mniej lub bardziej (żeby nie powiedzieć które lepsze od których)
4. Sposoby barwienia skóry;
5. jak sobie przypomnę to dopiszę ;)
Pozdrawiam
Sebastian

Corn

• Legenda
  • Attack: 95
    Defense: 96
    Attack Member
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 03, 2017, 12:19:54 12:19 »
@sebastian.plum odpowiadając na Twoje pytania można by kilka książek napisać ;p

antikviteter

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 03, 2017, 14:45:50 14:45 »
@corn - racja. Z tym, że to na pytania nieparzyste nie ma jednej, ani - tym bardziej - dobrej odpowiedzi. Parzyste są jak najbardziej ok. O kolejność nakładania i sposoby farbowania / przygotowania skóry non stop ktoś pyta. Często widzę też, ze nowe osoby mają problem z tym, gdzie w ogóle kupić skórę.

Krauch

• Doświadczony Skórorób
  • Attack: 96
    Defense: 96
    Attack Member
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 07, 2017, 16:13:16 16:13 »
Czemu garbunek roślinny i jak odróżnić od chromowego.

Jucht a blank, kark a krupon a boki- różnice.

sebastian.plum

• Skórorób
    Attack Member
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2017, 15:17:43 15:17 »
Tu nie chodzi o książkę czy o jedyną i prawidłową odpowiedź. Chodzi o coś konkretnego na start żeby się nie motać i nie mieć wątpliwości, bo wertowanie szukają forum czasem daje kilka rozbieżnych odpowiedzi i początkujący się mota. Jak będzie miał napisane, że tak też można jak na poniższym przykładzie to będzie wiedział, że tak tez można. Cała reszta przyjdzie sama z "wiekiem" ...
Pozdrawiam
Sebastian

Inth

• Administrator
  • Czeladnik
    Attack Member
    • Nowe wzory stempli
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 28, 2017, 12:51:14 12:51 »
coś pytań nie przybywa, wiec i Q&A chyba nie powstanie :/
“It is good to have an end to journey toward, but it is the journey that matters in the end.”

Grzeniu

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2017, 19:05:42 19:05 »
Na wstępie zaznaczę, że temat chodzi mi po głowie od kiedy wątek powstał, ale wyłącznie wtedy, kiedy nie mam czasu zapisać pytań i ich po ludzku zredagować. Więc póki pamiętam, spisałem na szybko tematy, które mnie osobiście mniej lub bardziej nurtowały gdy zaczynałem; za jakiś czas postaram się je przemyśleć i przepisać na nowo, jako konkretne pytania, na które można udzielić zwięzłej odpowiedzi.

A) Zakupy
1. Co i skąd można kupować? Skąd absolutnie nie kupować? (mika, juchcik, aliexpress, zagranico; ja pierwszą farbkę kupiłem na Allegro: niby barwi, ale to nie to i raczej nie zafarbowąłbym tym czegokolwiek co miałoby iść do osoby trzeciej; gdybym wiedział, nie kupiłbym)
2. Początkowy zestaw do szycia (+ czego można użyć z posiadanych już w domu, np. igieł, szydła)
3. Początkowy zestaw do barwienia (farba+wykończenie)
4. Początkowy zestaw do tłoczenia (narzędzia do tłoczenia + co można kupić/użyć z posiadanych rzeczy. Bo na początku można sobie poradzić bez malleta i płyty kamiennej, a z kolei nie ma sensu kupować noża za 5zł o słabej jakości ostrzach wymiennych).

B) Chemia
1. Krótkie sparowanie chemii (przykładowo: farb rodzaju X używa się z wykończeniem A, z kolei farb Y z wykończeniem A lub B. Ja z początku nie chciałem walnąć gafy źle dobierając farbę do wykończenia i długo się z tematem wstrzymywałem).
2. Szkodliwość danych rodzajów środków (dużo ludzi ma w domu np. biegające dzieciaki, ciekawskie zwierzaki, więc lepiej od razu wiedzieć, że to, czy to jest toksyczne i np. lepiej używać tego na świeżym powietrzu).

C) Nauka
1. Zalecana kolejność zapoznawania się z tematami związanymi z obróbką skóry (np. najpierw konserwacja, później barwienie, szycie, tłoczenie. Ja zabrałem się od razu za wszystko, no i wiadomo, szybko zorientowałem się, że lepiej podejść do tematów wolniej, ale po kolei i porządnie).
2. Podstawy literatury (zupełne podstawy teoretyczne, jakieś kilka pozycji; literatury jest sporo, ale na pewno jest kilka pozycji "must-have", które można wyróżnić)
3. Literatura na konkretne tematy (chemia, tłoczenie, wykańczanie; ponownie, literatury jest mnogo, a podejrzewam, że są pozycje godne polecenia)
4. Polecane kanały Youtube (bo są i takie, na których film trwa pół godziny, a treści merytorycznej w temacie jest tyle samo co w filmie innego autora trwającym minut 5 - wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć dobre kanały, bo jest tego multum)
5. Aktywne społeczności w internecie (fora, grupy na FB; nie każde miejsce ma bazę aktywnych użytkowników)

D) Narzędzia i materiały
1. Konserwacja narzędzi (jak ostrzyć swivla, czyścić wood slickera, linijki z takich czy innych farb)
2. Projekt, a rodzaj i grubość skóry (skóry grubsze na to, skóry cieńsze na tamto; krowa tam, świnia może być tu jako podszycie)
3. Inne materiały używane obok skóry (np. nie samą skóra musi żyć portfel - można w środku wszyć jakiś inny, lżejszy materiał, ale jaki?)

Inth

• Administrator
  • Czeladnik
    Attack Member
    • Nowe wzory stempli
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 23, 2017, 17:47:04 17:47 »
no w końcu coś :) dzięki Grzeniu świetna lista pytań

SqLeatherwork

• Administrator
  • Czeladnik
  • Attack: 348
    Defense: 276
    Attack Member
    • http://www.sqleatherwork.pl/
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 24, 2017, 07:08:13 07:08 »
temat troszke rozkwitł :D. Liczymy na więcej, Dziewczyny i chłopaki jest nas trochę :)

MrFrey

• Skórorób
    Attack Member
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 26, 2017, 03:55:44 03:55 »
Dodam parę, ale pewnie mi sie coś przypomni.
1. Barwienie skóry, metody, czym i jak(typy farb jak ich używać)
2. Co z czego? Którą cześć skóry na co i jaka grubość
3. Szycie, jakie igły i jaka nić, technika szycia, ilość spi do otworów, różnicie miedzy niciami, grubość nici do produktu, wszywanie ekspresów.
4. Napity, nity, oczka co do czego, prawidłowe nazewnictwo wszystkich okuć, wybór praski kaletniczej(szczególnie koncówek)
5. Podstawowe wyposażenie, opisane co do czego, jak i po co
6. Konserwacja skóry, czym zabezpieczać, który produkt do czego.
7. Tłoczenia jak prawidłowo je wykonywać.
8. Typy skóra, inna niż bydleca, faktura, użycie, wytrzymałość
9. Usztywnianie skóry, czym, kiedy.
10. Gładka mizda jak wykonać
11. Rodzaje noży
12. Jakie szydło i jakie otwory pozostawia.
13. Wykańczanie krawędzi

AeckySumn

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 13, 2019, 18:32:41 18:32 »
Fajne te pytania, takie bez odpowiedzi... :(