14 Gru 19, 15:10 pm » Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

LeatherworkER

Autor Wątek: [Jak zrobić] Jednakowy szew z obu stron  (Przeczytany 2497 razy)

metius

• Nowicjusz
  • *
  • Attack: 100
    Defense: 100
    Attack Member
[Jak zrobić] Jednakowy szew z obu stron
« dnia: Grudzień 17, 2017, 21:18:15 21:18 »
Jak w temacie - prośba o łopatologiczne wytłumaczenie jak poprowadzić szew tak, aby układał się jednakowo (pod kątem) po obu stronach skóry. Używam wybijaków z Juchcika (IVAN) i choćbym nie wiem jakie czary odstawiał, na jednej stronie nić układa się ładnie pod kątem (zygzak), natomiast na drugiej idzie w prosto jak od linijki. Próbowałem prowadzić igłę z "prawej" strony przez pętelkę po "lewej", ale nic to nie dało. Po prostu zygzak przeszedł na drugą (lewą) stronę skóry, zaś na pierwszej (prawej) nić zaczęła się układać w prostej linii.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

furgon

• Doświadczony Skórorób
  • Attack: 95
    Defense: 93
    Attack Member
Odp: [Jak zrobić] Jednakowy szew z obu stron
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2017, 17:26:30 17:26 »
Jest już temat, poszukaj.

metius

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2017, 18:29:35 18:29 »
Znalazłem taki:
http://leatherworker.pl/index.php?topic=3338.0
i taki:
http://leatherworker.pl/index.php?topic=2703.msg9431#msg9431

W pierwszym temacie wspomniano o okręcaniu igły nicią, ale dotyczy to szycia przez dziurki okrągłe. W drugim napisano, że pochyłość szwu zależy od rodzaju użytych narzędzi i "wprawnej ręki". Jak już wspomniałem próbowałem stosować metodę okręcania igły (przewlekaniem przez pętelkę), ale z marnym skutkiem - fakt, moja ręka nie jest jeszcze wprawna  ;)
Nie znalazłem na forum porady jak zachować zygzak z obu stron skóry przy używaniu wybijaków o, hmm, profilu (?) diamentowym.

smurv

• Czeladnik
  • Attack: 93
    Defense: 95
    Attack Member
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2017, 19:29:35 19:29 »
szyj tak samo w drugą stronę \\\\\ -> /////...
na forum jest wszystko, a bez zdjęć to razem możemy spojrzeć w fusy :)

antikviteter

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2017, 20:27:42 20:27 »
szyj tak samo w drugą stronę \\\\\ -> /////...
na forum jest wszystko, a bez zdjęć to razem możemy spojrzeć w fusy :)

Smerf - wersja świąteczna, aż miło czytać  ;D

metius

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2017, 21:27:18 21:27 »
OK, już pokazuję o co mi chodzi. Tak na szybko dwie fotki.

Przód, gdzie nić układa się pod kątem

Tył - nić układa się "prosto"

Próbowałem szyć jak na filmiku
ale wtedy "zygzak" przechodził na tył, a szew na froncie zmieniał się w taki badziew, że nawet szkoda zdjęcia. Powiedzmy, że układał się inaczej  :-X
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2017, 21:31:06 21:31 wysłana przez metius »

Thor

• B.Doświadczony Skórorób
    Attack Member
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 25, 2017, 18:58:03 18:58 »
Przy wybijakach o diamentowym przekroju niestety ale nie da rady zrobić zygzaka z obu stron.. Taki już urok wybijaków o tym przekroju.

pepo

• Doświadczony Skórorób
    Attack Member
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2017, 09:44:23 09:44 »
Przy wybijakach o diamentowym przekroju niestety ale nie da rady zrobić zygzaka z obu stron.. Taki już urok wybijaków o tym przekroju.
? Co? :D

Thor

Attack Member
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 26, 2017, 12:04:27 12:04 »
? Co? :D

A potrafisz zakładając ,że linie szwu znaczysz na przykład cyrklem. Ewentualnie grooverem oczywiście używając końcówki do wygniatania rowka pod szew. Jedyna opcja to bardzo delikatne zaznaczenie linii pod szew ale i tak słabo to widzę. Jak masz jakiś zloty patent na ten temat to słucham. Człowiek uczy się całe życie. Miałeś okazje pracować tymi wybijakami ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2017, 12:23:37 12:23 wysłana przez Thor »

pepo

• Doświadczony Skórorób
    Attack Member
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 27, 2017, 22:27:42 22:27 »
Nie mam złotego środka, czasem udaję mi się uzyskać zygzak z dwóch stron, jest to wypadkowa wielu czynników dlatego nie mam 100% powtarzalności. Łatwiej to wykonać oczywiście za pomocą małego szydła niż wybijaków ivana które robią dziury jak do szycia grubą dratwą ;)

Thor

Attack Member
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 27, 2017, 23:42:43 23:42 »
Co racja to racja dziury to robią konkretne  :) A myślisz dlaczego zazwyczaj używam nici 0,8mm . Wiesz jak wygląda szew przeszyty na przykład combi 0,6 mm przy użyciu IVANÓW  :'( Tylko ja lubię tak ciężko a więc jakoś za specjalnie nie ubolewam na tym. Ale to już inny temat

Hobbit

• Attack: 63
    Defense: 69
    Attack Member
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2017, 22:47:45 22:47 »
Hej hop ;)

Dobra w celach ratunkowo-edukacyjnych nakręciłem jak ja to szyję ;) (Na trzeźwo przed kamerą jestem jakiś spięty :( )

video hop:

i fotka jak to wyszło przy nitce 0,6 dla 7 SPI . Przy okazji sięgnąłem po wybijaki diamentowe Seiwy (nr 4) no i da się zygzak wyszyć w ten sposób :) linie pod szew można śmiało zaznaczać cyrklem nastawnym, regulowanym, traserskim czy jak to tam se go nazwiecie ;)

powodzenia!

« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2017, 22:51:57 22:51 wysłana przez Hobbit »

Thor

Attack Member
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 30, 2017, 08:47:07 08:47 »
Mikołaj wszystko fajnie tylko chcąc być skrupulatnym fajnie by było gdybyś nakręcił filmik przy użyciu Iwanów ewentualnie nawet Seiwy 4mm   pokazując jak to kładziesz szew  na otworach zrobionych wybijakami Saiwy lub Ivan obracając i pokazując jednocześnie druga stronę szwu. A na Twoim filmiku bardziej skupiłeś się ale na pokazaniu jak to robisz przy użyciu wybijakach Wuta to zupełnie inne wybijaki. Niemniej jednak filmik bardzo fajny i edukacyjny. Od siebie podziękował  za  fajny materiał.

Życzę wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku Panie i Panowie. Oby był lepszy i bardziej bogaty w wiedzę i złapane doświadczenie. A przede wszystkim dużo zdrowia reszta przy odrobinie chęci przyjdzie sama.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2017, 08:59:05 08:59 wysłana przez Thor »

Hobbit

• Attack: 63
    Defense: 69
    Attack Member
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 30, 2017, 12:29:28 12:29 »
no to jedźmy dalej z tematem ;)  Szew, pod wybijaki seiwy, zrobiłem wcześnie z czystej ciekawości i zapewniam że tą samą metodą co pod wybijaki Wuta - którymi i tak tylko naznaczyłem dziurki a przebijałem się szydłem bo skóra miała ok 6 mm. W zasadzie przekrój zęba Seiwy to diament jak i w szydle tyle że jedna przekątna jest dłuższa (od szydeł które ja mam w każdym razie ;) ) przez co dziura jest większa - można przecież tylko dziurki naznaczyć i fechtować szydłem :) . Co do Ivana to się nie wypowiem bo nigdy w rękach nie miałem i pewnie mieć nie będę ale jak przyglądam się na zdjęcie wrzucone przez metiusa to myślę sobie że chyba udało by się zrobić zygzag -  ja przy początkowych próbach ogarnięcia szycia w ten sposób miałem podobne efekty ale teraz idzie mi już trochę lepiej :)

A teraz co do filmu - no wiem że fajnie byłoby mieć to nakręcone jednocześnie z każdej strony ale nie mam drugiego statywu :P W każdym razie lewa ręka nie robi żadnej "magii" ot przekłada igłę nad nicią w górnej częsci otworu . Spróbuję chociaż jakieś foto story zrobić

antikviteter

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 30, 2017, 13:15:13 13:15 »
se zrobię ostatni off top w tym roku  8)

Hobbicie masz bardzo miły głos, zacznij się częściej udzielać w ten sposób ;)