22 Wrz 19, 14:53 pm » Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

LeatherworkER

Autor Wątek: nici lniane  (Przeczytany 470 razy)

drapihrust

• Nowicjusz
  • *
  • Attack: 100
    Defense: 100
    Attack Member
nici lniane
« dnia: Czerwiec 21, 2019, 18:16:44 18:16 »
Witam...
Przewertowałem forum od A do Z i nie znalazłem nic na temat " gdzie dostać nici lniane"
Z tego co zauważyłem  " chyba " większość używa tzw slam.
Z uwagi, że chcę wykonywać produkty ręcznie i dawnymi metodami postanowiłem, że będę szył nićmi lnianymi.
Nie muszą być woskowane, aby nadawały się do szycia ręcznego od 0,5 do 1,2 mm
Moje pytanie do życzliwych i wiedzących brzmi : gdzie mogę dostać dobrej jakości naturalna nić lnianą i czy te przewijające się w niewielkich ilościach w sieci(pasmanterie itp.), nadadzą się czy to jednak zły trop?
Ojciec opowiadał mi jak siedział z babcią ( jego matką) i sami "zwijali" nić z kilku włókien lnu jednocześnie ją woskując.

Góral

• Terminator
  • **
    Attack Member
Odp: nici lniane
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 21, 2019, 18:33:25 18:33 »
Cześć.
Jak na razie używam głównie nici poliestrowych Combi i Slam ale wujek google podał taki adres:
https://sklep.interfox.com.pl/pl/c/NICI-LNIANE/361
Z tego co widać na stronie wybór jest dosyć duży i ceny też rozsądne.
Pozdrawiam
Jarek

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

drapihrust

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 21, 2019, 20:44:22 20:44 »
Tak to jedno z miejsc, gdzie można dostać takie nici...już gdzieś mi się przewinęło w pamięci... mimo wszystko dziękuję za odzew.
Ogólnie jest kilka adresów, gdzie można takowe dostać... pytanie  może powinno brzmieć, czy ktoś korzystał z nich (niekoniecznie z tego adresu, podejrzewam nawet że może to być ten sam producent na wielu aukcjach)... I czy może wypowiedzieć się o jakości lub poleci coś sprawdzonego...byłbym wdzięczny gdyż niebawem dzień wypłaty na etacie i chcę coś zamówić.
Po przez edycje będę uzupelnial tu miejsca, gdzie mozna dokonac zakupu i jest jakis wybór oraz gramatura:
Sznurkiart, pielegnacjaobuwia=kacperek=arena.pl, flek, emaltex,  skrzynia-skarbów,  grzanpol.com.pl , linsznur.com.pl , fungi-chem ....producent Modena.
Pewno jest jeszcze wiele zagranicznych miejsc,  ale czy krajowy musi oznaczać gorszy?.... zaciekawiła mnie oferta grzanpol bo wydaje mi się, że mają inną nic niż wszyscy pozostali ta samą hehe i z rozmiarami jest dobrze... może już ktoś korzystał?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2019, 08:17:28 08:17 wysłana przez drapihrust »

drapihrust

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 22, 2019, 11:06:42 11:06 »
Na ta chwilę wybieram firmę grzanpol... Z uwagi, że jest producentem z wieloletnim stażem, współpracuje i sprowadza przeze lniana z Bangladeszu i Indii,  więc jakość może być odpowiednią.
Na interfox piszą że jest to splot 150x3 A jak się wejdzie w szczegóły to opis widnieje 150x2... producenta nie podają... na innych aukcjach wygląda to podobnie i jest to bliżej nie określony producent i wszędzie widnieją takie same zdj...
Mam jeszcze około tygodnia do zamówienia, więc jeśli ktoś pracował na tych lub innych Indiach lnianych i woskowal to byłbym wdzięczny o opinie i ewentualne sugestie.

pepo

• Doświadczony Skórorób
    Attack Member
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2019, 15:15:18 15:15 »
Weź kup coś porządnego, amy roke, lin cable, yue fung, jeszcze kilku by się znalazło, ale wypadli mi z głowy. To będą sprawdzone nici do ręcznego szycia ;)

drapihrust

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 22, 2019, 17:31:18 17:31 »
Fiu au chinois... teraz mi wpadło... po 50 m sprzedawane na Amazonie...
Dzięki Pepo za podeslanie konkretnych nazw... na pewno przeglądne, poszukam.
Bardzo zależy mi na dobrej jakości, nie tylko nici ale także narzędzi i ceny nie są tak istotne dla mnie. Pomyslalem nawet teraz nad tym, ze te polskie takze kupię i zobaczę różnicę ... Ojciec obiecał mi, że pokaze mi jak fachowo i dobrze nawoskowac nici. Pracuję i zarabiam w inny sposób, a to ma być swego rodzaju sposobem na długie wieczory jesienno-zimowe.
Trochę dużo piszę, ale już taki gadula,  gawędziarz że mnie.
Dziś poszukam i poprzegladam podane nazwy  nici i zobaczymy,  jakoś za tydzień chcę coś zamówić, więc proszę nadal o ewentualne sugestie.
Jeszcze takie pytanie: czy warto patrzeć na amerykański rynek... mam braci tam, którzy na miejscu mogli by mi ogarnąć... pytam także o narzędzia.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2019, 17:38:47 17:38 wysłana przez drapihrust »

drapihrust

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2019, 22:42:54 22:42 »
Przejrzałem powyższych producentów oraz wszelakich dostawców zagranicznych. Owszem jest jeszcze kilku ponad tych których polecił user Pepo. Jeśli ktoś szuka nici lnianych Woskowanych to te i inne adresy są jak najbardziej godne polecenia, tak wywnioskowalem przekopujac liczne oferty sprzedaży głównie na etsy i ebay. Może i jestem laikiem w temacie i się nie znam, ale o grubszą nic niż  0,8 to że świeca szukac. Zwykle srednice jakie podają to zakres od 0,3 do 0,6 mm.   Osobiście uważam, że taka nic, myśląc o tej 0,6 nadaje się do drobnej roboty w delikatnym materiale. 2 firmy oferują więcej  kolejno 0.7 i 0,8 mm jako maksymalną grubość. I wreszcie znalazłem 2 firmy produkujące 1mm, a nawet 1,4 mm. Znalazłem 2mm woskowane ale w formie splaszczonej  taśmy lniane woskowane, która pominę, choć do niektórych projektów można by ja użyć w zamian , za rzemien.
Do czego ja dążę... może się powtórzę... jestem laikiem i kiedy wpadłem na genialny pomysł, że  będę szyl skórę,  to zadałem sobie jedno podstawowe pytanie, w jaki sposób chcę to robić. A chcę to robić tak jak dawniej to robiono. Dlatego szukam grubych nici. Jestem zwolenikiem i tak mi się podoba kiedy do grubej skóry używana jest gruba nic,  czyli do odpowiedniego projektu odpowiednią nic. Niby proste ale jeśli mamy pójść na skróty i chcemy szyć gruba nicią to mamy do wyboru polyester,  Max 1,4 mm waxed linen gotową lub samemu woskowac taka grubosc jaka nam pasuje. Wiem.ze będzie trudniej, ostrzegał mnie już ojciec, ale polyester już odrzucilem tak dla zasady. Pozostaje mi więc to co jest A grubej woskowac.
Być może Google nie pokazało czegoś co istnieje, a ja o tym nie wiem i będę bardzo wdzięczny za ukazanie producenta.
Poniżej wypisze nazwy i maks grubości jakimi handluja tak by ktoś wiedział co można dostać.

drapihrust

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2019, 23:26:07 23:26 »
Yue fung - 0,55mm
Amy roke - 0.65mm
Fil Au Chinois Lin Cable - 0,77mm
Meisi waxed linen thread - 0,8mm
Waxed linen thread Ford String Jewelry Making Craft - 1.5 mm
Waxed Irish linen Crowford -1.4, 1,5 mm
Crawford threads Ltd.- 1,5 ( z powyższym różni się opakowaniem i miejscem wysyłki)
Cord waxed thread waxed DIY Bracelet Jewelry linen Spool - 2 mmm flat... made in china.... I nie mam pewności czy to len.

Napotkalem również na informacje że te nici w kolorach naturalnych są zwykle grubsze niż ich kolorowo odpowiednich.

Co do cienszych sklanialbym się ku francuskim, i jak by się mógł ktoś wypowiedzieć na temat irish,  może Ktoś korzysta.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2019, 23:28:55 23:28 wysłana przez drapihrust »

smurv

• Czeladnik
  • Attack: 93
    Defense: 95
    Attack Member
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2019, 12:27:14 12:27 »
Forumowy troll Tobie odpowie bo i tak nikt inny nic nie napisze a mam 2 minuty wolnego.
Nikt Tobie tutaj nie pomoże, z każdej Twojej wypowiedzi - mimo iż dla Ciebie może takie nie jest to wynikają- zupełnie inne wnioski. Chcesz szyć jak dawniej a szukasz kolorowych nici ? Piszesz o grubościach nici najprawdopodobniej nie mając żadnej tej nici w ręku, nie wspominając tutaj już o jakimkolwiek szyciu. Podajesz konkretne grubości nici producentów jak w swojej ofercie mają ich np 5 z danego gatunku.

Bezcenna porada ode mnie. Jeśli masz zerowe doświadczenie to spróbuj zrobić cokolwiek i będziesz bardziej świadomy czego szukać. Proponuję też na dobry początek przeczytać książkę nie forum.

drapihrust

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2019, 18:06:01 18:06 »
heh...forumowy troll...:) .. czytając forum niejednokrotnie natknąłem się na wypowiedzi i różne riposty....
A tak poważnie to dziękuję za szczerość i bezpośredniość. Naprawdę doceniam to i wezmę sobie do serca Twoje rady.
Tak gwoli moich dociekań, to nigdzie nie napisałem, że uporczywie szukam kolorowych nici. Może faktycznie pogubiłem się bo początkowo chciałem sam woskować, później iść na skróty i kupić gotowe - tylko jakie i gdzie.
Tak głównie i przede wszystkim szukam nici w kolorze naturalnym, być może "odcieni", ale ogólnej koncepcji nie porzuciłem.
Co do samego szycia, to fakt na dwie igły nigdy nie szyłem, co nie znaczy, że nie szyłem wcale. Ale sądzę, że to nie istotne skoro zaczynam, kompletuje sprzęt i chce zacząć na dobrych materiałach i w tym nie powinno być nic dziwnego, sądzę nawet że to właściwe podejście. Taki przykład: wędkarstwo wyczynowe...jeśli masz "ujowy" i ciężki sprzęt słabej klasy to młody zawodnik może się tylko zniechęcić....znam to z autopsji :).....wiem druga strona medalu jest taka, że jeśli ktoś bardzo chcę i ma do tego dryg to byle czym zrobi dobry wynik.... ale tu chodzi aby praca przynosiła satysfakcję i odprężenie.
Dlaczego szukam tak grubej dobrej nici, aby wykonać pewien projekt...w którym nić ma podkreślić i ozdobić choćby gabaryt przedmiotu. 
Dlatego zalogowałem się, przedstawiłem się i sądziłem że taką informację uzyskam.
Jeszcze raz dzięki SMURV za jasny przekaz -  Co raz mnie ludzi, którzy nie owijają w bawełnę. Szacun
Kupie sobie takie nici, abym na ta chwilę się zadowolił. Coś uszyję, może pokażę i będę się cieszył jak dziecko.. :)
Pozdrawiam

smurv

• Czeladnik
  • Attack: 93
    Defense: 95
    Attack Member
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 25, 2019, 21:56:12 21:56 »
Żeby uszyć pierwszą rzecz potrzebujesz:
skórę
igłę
szydło
nić
chemię o ile to potrzebne

a jak chcesz grube lniane nici to te akurat są dostępne w Polsce w każdym większym mieście w pasmanterii....

edit:
Ze sprzętem nie masz racji. Tak bolidem F1 szybciej osiągniesz 100km/h ale to nie jest samochód na którym uczysz się jeździć.
A my sprzęt mamy tradycyjny bo od chyba 200 lat ten sam, a najważniejsza jest technika - i widać to na realizacjach ;).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2019, 21:58:54 21:58 wysłana przez smurv »