06 Lip 20, 22:31 pm » Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

LeatherworkER

Autor Wątek: Pękająca mizdra i krawędzie  (Przeczytany 1234 razy)

chuck

• Nowicjusz
  • *
  • Attack: 100
    Defense: 100
    Attack Member
Pękająca mizdra i krawędzie
« dnia: Styczeń 03, 2020, 23:33:21 23:33 »
Cześć!
Może ktoś mnie tutaj wspomoże radą.
Otóż, ciachnąłem kawałek skóry, ok 3mm, roślinna, barwiona w garbarni. Fazuje krawędzie i... tu mi się koncepcja wali. Papier ścierny - "frędzluje" mizdrę, jak głaskam "z włosem" to tylko się przyklepuje. Próbowałem mocniej fazować nożem, nakładać wosk na ciepło, polerować drewnem z woskiem, z wodą i wszystko d#$a. Efekt tragiczny.

Mizdra mi się łuszczy podczas zginania jak na zdjęciu. Raz spróbowałem czarną farbę do krawędzi nałożyć i polerować, efekt w miarę ale przy zgięciu kawałka przez to łuszczenie farba popękała (foto odciętej już krawędzi).
Macie jakieś rady?

smurv

• Czeladnik
  • Attack: 93
    Defense: 95
    Attack Member
Odp: Pękająca mizdra i krawędzie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2020, 15:44:44 15:44 »
rada: kupić porządną skórę, i wykorzystywać ją zgodnie z przeznaczeniem

chuck

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2020, 16:14:27 16:14 »
Skóra jest z garbarni Szczakowa, ale będę o tym pamiętał.
A z tym "przeznaczeniem" to byłbym wdzięczny za rozwinięcie myśli, rozumiem pogardę starych wyjadaczy do nowicjuszy i hobbistów ale chyba nawet na tym forum pojawia się trochę sprzecznych informacji co do np. technik więc nie mam pojęcia o jakim "przeznaczeniu" mówimy...

smurv

• Czeladnik
    Attack Member
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2020, 19:28:50 19:28 »
pogarda ? a gdzie tam ;) po prostu dobrze przeczytać jakąkolwiek książkę, wiedzy kaletniczej nie nauczysz się na forum.
skóra wygląda na źle wygarbowaną lub wyciętą z boków które nie do wszystkiego się nadają

chuck

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2020, 19:48:06 19:48 »
Kilaka książek nawet przejrzałem (może rzeczywiście nie "dobrze" przeczytałem, tutaj pochylam czoło). Rzecz to jasna, że z forum się wszystkiego nie nauczę, chociaż do znajomości wszystkiego wcale nie pretenduje. Problem mam taki, że to zaledwie moje hobby, i często czytałem "najważniejsze kupić dobrą skórę!" a chwilę później "jaka to dobra skóra to poczujesz pod palcami", a sęk w tym, że w praktyce trochę błądzę po omacku.
Mimo że dalej nie wiem co to za właściwe przeznaczenie, serio będę wdzięczny za podpowiedź, to jednak trochę sobie to przemyślałem i wydaje mi się, że popełniłem kilka błędów.

Po pierwsze przejrzałem moje "ściepki" skóry i w części z nich mizdra jest przyzwoita, zwarta, ładnie się tnie i nie strzępi, stąd kawałek co sobie upatrzyłem pewnie jest po prostu słaby.
Dwa, cóż, wydaje mi się bardzo pomyliłem się co do sposobu garbowania, posłem że roślinne, teraz nie jestem teraz tego taki pewien. Skóra jest co prawda uroczo mięciutka i elastyczna co jest fajne, ale nie wchłania wody, ciężko się szlifuje i poleruje. Moja głupota, drobna nieszczerość sprzedawcy.

Zapytałbym co smurv co byś polecił jako lekturę, ale coś się zawsze przewija przez forum więc poszukam, żeby mnie nie rugać o to  ;)
 W każdym razie z tymi ściepkami poćwiczę może jakoś pasek do zegarka, ostatni się rozkleił (klejony cementem od Fiebing'sa) na łączeniu w środku paska.

Cóż, jak macie jakieś forumowiczowe rady dla kolejnego nooba, chętnie posłucham :)

smurv

• Czeladnik
    Attack Member
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2020, 12:04:01 12:04 »
Jakakolwiek książka na temat kaletnictwa z PRL do szkół zawodowych się nada. Na pierwszych stronach te najnudniejsze rzeczy o materiałoznawstwie sposobie wyprawy i rozkroju. Jak tego nie ominiesz i nie pójdziesz od razu szyć dobra nasza. Jak wyciągniesz wnioski połowa sukcesu. Jak dodasz do tego doświadczenie będziesz wiedzieć co i jak.

I raczej mało kto rozsądny pomoże rozwiązać Twój problem bo opis jest strasznie lakoniczny, zjęcie kawałka skóry ani nie wiadomo co to za skóra była ani z jakim przeznaczeniem, po prostu nic :D.

Chcesz modelować skórę na mokro to kupujesz nie farbowaną... Każdy tutaj rzuca się na roślinną ale nie do wszystkiego się ona nadaję i trzeba się umieć z nią obchodzić.

chuck

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2020, 12:14:51 12:14 »
Lakoniczny rzeczesz, cóż, prawdę mówiąc nie wiem jak należny odpowiednio opisywać takie rzeczy  ;) Ale rozumiem co masz na myśli.

W każdym razie miała być to skóra garbowana roślinne, bydlęca, barwiona na brąz, 3 mm z przeznaczeniem na okładkę portfela. Z jakiego kawałka zwierzaka pochodziła? Niestety nie wiem. Nie wiem jakie informacje powinienem jeszcze zawrzeć.

Jak wspominałem, z tym garbowaniem chyba mocno się pomyliłem i stąd mój problem z polerowaniem krawędzi (doczytałem, że chromowe gorzej się obrabia, a do tej pory skupiałem się na obróbce roślinnych), co do mizdry, jak mówiłeś, cóż, zakładam, że kawałek po prostu średni. Szczególnie, że inne z tej partii są znacznie lepsze i zbite. Spróbuję teraz wykorzystać to na jakiś prosty i surowy pasek do zegarka.

A na razie rzeczywiście sobie poszukam czegoś do poczytania i powoli będę sobie skrobał.
O modelowaniu niebarwionej słyszałem, co do tego do czego się roślinna nadaje a do czego nie, rzeczywiście muszę doczytać :)

prohazka

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2020, 20:22:19 20:22 »
Jeśli to ma być portfel, to pomyśl również o zejściu z grubości o - co najmniej (!)- 1,5 mm.

chuck

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2020, 20:27:32 20:27 »
Wiem, myślałem o tym żeby chociaż brzegi ściąć ale w końcu zrezygnowałem jako, że to pierwszy chciałem żeby był na próbę. No i taką skórę akurat ostatnio do ćwiczeń kupiłem, że tak powiem za parę złotych. Zobaczyć jak dokładny jestem i jaka jest kolejność nad czym pracować powinienem. I wyszedł gruby jak płaszcz filcowy na zimę, ale już i tak na końcu pójdzie w odstawkę bo robiąc dziury pod szew paskudnie mi wybijak zszedł (za grubo chyba było) i krzywo pójdzie nić.

prohazka

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2020, 20:54:33 20:54 »
Portfel na pierwszy raz, to - łagodnie mówiąc - średni pomysł ;)

Zrób coś łatwego, żeby się uczyć, ale nie zniechęcić. Może prosty card holder, albo bi-fold?

Jednak najpierw za radą Smerfa poczytaj o skórach, co do czego, jaka grubość na co itd..

Podstawy podstaw to podstawa  8)

chuck

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2020, 20:59:14 20:59 »
True. Trochę poczytałem, ale mam zamiar pójść za radą i czytać dalej. To że zdupiłem ;) wcale mnie nie zniechęca, no może moja głupota haha Zrobiłem kilka breloków, parę pasków do zegarka z czego jeden już nawet użytkowy, holder na karty dla Żony, coś powoli działam :) Z perspektywy mój ostatni zakup skóry nie był taki szczęśliwy jak sądziłem

prohazka

• Nowicjusz
  • *
    Attack Member
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2020, 21:33:17 21:33 »
Nie martw się, jeszcze nie raz kupisz beznadziejną skórę ;)